Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш…
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

Останні новини

 • Електрокардіограф — екстреній медицині
  Нещодавно для підстанції екстреної медичної допомоги Козельщинського району придбано електрокардіограф з функцією дистанційної передачі ЕКГ – «ЮКАРД100».
 • ЩО ТО ЗА РОСЛИНА — «ХІРУРГ» БЕЗ НОЖА?
  «Чула, що є така рослина, яку називають «хірург без ножа». Кажуть,  що є цілющі рецепти застосування її від варикозу, навіть при відкритих виразках. Чи правда це? Розкажіть, будь ласка, про неї. А.САВЕЛІНА»
 • ПОПЕРЕДИТИ, ЩОБ ЖИТИ
  За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я,  від 30 до 50% випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження. Адже на початкових стадіях онкозахворювання значно краще піддається лікуванню. Симптоми, що можуть з’являтися у процесі розвитку хвороби, залежать від її виду.

Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш…

акаЧастину Індії вперше за десять років засипало снігом. У буквальному сенсі трусить Японію, Грецію та Індонезію: їм дошкуляють землетруси силою близько 6 балів. У Тихому океані знайшли величезне вулканічне виверження. У коледжі Лондона викладачі використовують технологію голограм, щоб симулювати свій тривимірний образ і проводити лекції студентам за своєї відсутності. Житель Австралії знайшов зуби акули, що жила 25 мільйонів років тому, а у Єгипті виявили святилище часів Рамзеса II. Уперше в історії людина вплав обігнула Великобританію. Осінні бурі повністю знищили хвойні ліси на півночі Італії.

Сьогодні — День преподобного Нестора Літописця, Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва (принагідно — мої вітання працівникам цієї галузі). Та головне, я вважаю, з-поміж цих свят — День української мови та писемності.
Мовна тема сиділа в мені давно. Не було нагоди її вихлюпнути. В Інтернеті на різноманітних форумах я читала суперечки, дискусії, десь намагалася встрявати і вставляти свої «п’ять копійок». Про те, що нині дуже часто звучить вислів «Не на часі!». Про те, що немає різниці, якою мовою розмовляєш, якщо ти — патріот України… Та багато про що, з чим я категорично не згодна.
Хотілося написати, що українська ідентичність базується на трьох «китах»: мові й культурі, історії та релігії, і це потрібно усвідомлювати. Написати про те, що усе ж таки українське поступово вливається в народ: зараз на міських вулицях не в дивину почути українську мову. Про те, як квотування української мови на радіо і ТВ показало, що «не такий страшний чорт, як його малюють», – запроваджені квоти навіть перевиконуються, з’являється новий український пісенний і телевізійний продукт, а канали й радіо, що його демонструють, нарощують свої рейтинги. Як Верховна Рада 4 жовтня у першому читанні схвалила законопроект, котрий має забезпечити функціонування української мови як державної — нарешті вперше за 27 років Незалежності. Нагадаю, згідно з цим законопроектом українська мова визначається єдиною державною і прирівнюється до Гімну, прапора та герба України. Публічне приниження української мови прирівнюється до наруги над державними символами.
Але все це й без мене звучить на телебаченні, по радіо, висвітлюється в Інернет-виданнях і друкованих ЗМІ... А у магазинах і досі бачу етикетки на кшталт: «Лаваш армянсЬкий» (при тому, що українською має бути «вірменський», а російською — «армянский»). У громадському транспорті — засилля різноманітних написів із гаслами та закликами до пасажирів, причому упереміш: як російською, так і українською мовами. Доходить до абсурду: «вхід» написано українською, зате «аварийный выход» — російською... І таких прикладів можна навести безліч. Читаєш і не розумієш, у якій же державі ти живеш.
Але ні. Не хочу. Розповім про мою однокурсницю. Майже сорок років тому (жах! Як летить час!) нас, полтавок, безшабашна інтернаціональна юність занесла на навчання аж до Москви. Я повернулася на рідну землю у 1991-му, мені з лихвою вистачило семи років життя у Росії. А в неї життя склалося трохи інакше, і у результаті вона вже майже 20 років живе зі своєю родиною у Санкт-Петербурзі. Так ось саме ця жінка є яскравим свідченням того, що рідну мову забути неможливо ні за яких обставин. І мене не переконає ніхто з тих, котрі виїхали у місто (або як при колишньому Союзі — пішли служити в армію) і відразу ж почали «штокати» й «какати», бо, «відітє лі, оні забилісь, як гаваріть па-укрАінскі». Моя однокурсниця вільно і природньо розмовляє чистою українською, літературною, без найменшого акценту. Хоча мовне середовище, яке її оточує, — російське. Більше того: вона й доньку від народження оточила україномовним середовищем. І тепер ця дівчинка у своєму володінні українською втре носа багатьом із нас, у тому числі й професійним мовникам.
Щоліта вони приїздять на свою малу батьківщину, на Полтавщину. Цього літа мама прилаштувала доньку в юнацький мовний табір. Коли дівчина прийшла оформлятися, то довго доводила, що це саме про неї попереджали: «До вас прийде дєвочка з Санкт-Петербурга». Ця «дєвочка» своєю вимовою ввела співрозмовників в оману: подумали, що вона прибула із західних областей України!
Якось я запитала однокурсницю: «Як тобі живеться там? Ностальгія не мучить?». Вона, не задумуючись, відказала: «Скільки живу, скільки вона мене і гризе. І розриваюся, бо сім’я — тут, а коріння й душа залишилися в Україні. Приїду на літо в рідне село, наберуся сили, терпіння, снаги — тоді можна їхати і в Росію». Як у міфі про Антея, котрий брав свою силу від землі…
Що маємо — не бережемо, а втративши — плачемо. Ця народна мудрість написана на гіркому досвіді. Тож цінуймо, бережімо і плекаймо те, що в нас є. І нарешті давайте додамо до своїх особистих цінностей і рідну мову. Не на державному рівні — цим нехай наші слуги народу займаються. На рівні своєї родини, свого дому і своєї особистості.
До зустрічі на цьому ж місці, в цей же час через тиждень.
Залишайтеся з нами!

Надія ЛИТВИН

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини в Україні

Канал не знайдено

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
2764
2743
9690
20240
56288
56951
1740558

Прогноз
2880

11.29%
7.10%
13.89%
0.57%
0.34%
66.81%
Online (15 minutes ago):29
29 guests
no members

Ваш IP:54.36.148.94