МЕДРЕФОРМА: ЧИ ВДАСТЬСЯ АДАПТУВАТИСЯ БЕЗБОЛІСНО?
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

Останні новини

 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47 від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р., №51 від 21.12.18 р., №52 від 28.12.18 р.)
 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47 від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р., №51 від 21.12.18 р.)  
 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47  від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р.)

МЕДРЕФОРМА: ЧИ ВДАСТЬСЯ АДАПТУВАТИСЯ БЕЗБОЛІСНО?

колонка зимаЗ початку нового року Ізраїль та США офіційно покинули Організацію ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО). Китайці першими в історії людства висадили на зворотному боці Місяця свою космічну станцію Chang’e-4 місяцеходом на борту для геологічних і астрофізичних експериментів. У Еквадорі археологи знайшли останки древньої людини-велетня, зріст скелета якої становить близько восьми метрів; а в Ізраїлі під час прогулянки жінка знайшла дві статуї віком 1700 років. В Україні з 2019 року запрацює електронний реєстр лікарняних листів, які повністю замінять паперові.

Запровадження медичної реформи в українських закладах охорони здоров’я — ідея загалом чудова і має право на життя. Наприклад, справедливим вважаю принцип, за яким фінансуватимуться заклади медицини, — «гроші ходять за пацієнтом». Із 2019 року вони отримуватимуть фінансування не через державну медичну субвенцію, як це було раніше, а від Національної служби здоров’я України, відповідно до підписаних декларацій між сімейними лікарями та пацієнтами. Кожний медзаклад «первинки» мав до кінця 2018 року направити відповідний пакет документів до НСЗУ. У 2019 році 43 медичні установи Полтавщини, які подали правильно оформлені документи, підпишуть договори та отримають фінансування від НСЗУ. Серед них, до речі, — і наш Козельщинський центр «первинки». 
Як працюватиме цей механізм на ділі у сільській місцевості — покаже час, бо ще не всі мешканці сіл підписали декларацію зі своїм лікарем, не розуміючи, що цим вони позбавляють свою амбулаторію частки фінансування. Отож сьогодні матеріальна база медзакладів на селі, заробітна плата медиків повністю залежать від нас, пацієнтів, і ми маємо це усвідомити.
Але є ще один «паралельний світ»: свідомість самих медиків. Як вони самі ставляться до реалізації медичної реформи — такі результати і матимуть. Перший «дзвіночок» у цьому плані — факт, коли Новогалещинська ОТГ забезпечила своїм мешканцям отримання медичних послуг не лише у Козельщині, але й низці медичних закладів Кременчука та сусідніх ОТГ, спрямувавши туди значну частину коштів. Ось вам і конкуренція: медики мають розуміти, що зараз вони поставлені у ринкові умови і змушені буквально боротися за пацієнта якістю своєї роботи. Се ля ві, як кажуть французи. Проілюструю це твердження реальною історією про те, як моя подруга лікувала руку. Відразу зауважу: мова йде зовсім не про наш район і не про місцевих медиків. Далі — пряма мова героїні:
— У мене вже більше року болить ліва рука, зігнути — зігну, а розігнути не можу. Ні вліво, ні вправо не поверну. Терпіла-терпіла, тоді пішла до свого сімейного лікаря, щоб вона дала мені направлення до травматолога чи невропатолога, чи на масаж... Натомість лікарка виписала уколи: 25 одних, через день — це 50 днів; 10 уколів других і 10 — третіх. І пити таблетки диклофенаку. Приходжу до неї через два місяці після прописаного лікування. «Ну що?» — питає. «Болить!» — кажу. «Я ж Вам зробила призначення» — «Ну, то й що? Я все зробила, а біль не проходить! Може, дасте направлення до лікаря якогось вузькопрофільного?» — «А чому рентген не зробили?» — «Ви ж мені його не призначали…» — «Може, у Вас травма була?» — «Не було нічого такого». Направила мене на рентген. Знімок нічого не показав. Приходжу знов до лікарки. «Чого Ви до мене прийшли? У Вас на знімку все нормально!» — «Так рука ж болить! Що мені робити?» — «У Вас, мабуть, остеохондроз?» — «Так, у мене обширний остеохондроз». Призначила мені кардіограму, аналізи крові та сечі… Ще УЗД і МРТ рекомендувала; та від останнього я відмовилася, бо воно дві з половиною тисячі коштує. А УЗД обійшлося вдесятеро дешевше (рентген, правда, зробили безкоштовно, аналізи — теж, навіть баночку пластикову спеціальну дали для сечі!). УЗД, до речі, показало принагідно і проблеми зі щитовидною залозою, то лікарка мені хоч би сказала про це чи до ендокринолога б порадила… Ну, про щитовидку — ані мур-мур, направила до невропатолога. У реєстратурі сказали, що до цієї лікарки талончиків уже немає, бо вона збирається у відпустку. Порадили спитатися так, без талончика. Пішла, попросилася, а мені у відповідь: «Я фізично не встигну Вас прийняти, бачите, скільки до мене людей записано? Може, потерпите, доки я з відпустки вийду?» — «Та я вже другий рік терплю, тож іще місяць якось перетерплю». — «А що у Вас?» — «Рука… Не можу ні повернути, ні підняти.» — «Так Вам не до мене, Вам до травматолога, у вас там…» (озвучений діагноз подруга не спромоглася навіть згадати, не те що вимовити). А до травматолога ж не потрапиш без направлення. Це ж знову треба в чергу, до сімейного! Тут якраз іде наша сімейна медсестра. Прошу її: «Допоможіть, мені треба направлення до травматолога!» Вона, правда, не відмовила, зайшла до кабінету лікарки, потім винесла мені без черги направлення, у якому дописали мені ще й травматолога. Знов іду до реєстратури і прошу талончик. «До травматолога — без талончика! Ідіть займайте чергу, тільки треба спочатку картку вашу знайти». Як стала працівниця шукати ту картку… Так і не знайшла. «Може, Вам нову виписати?..» — «Дякую, не треба». На цьому мій терпець урвався, розвернулася я та й пішла додому ні з чим. Так я полікувала свою руку...
Як ви гадаєте, чи захочеться комусь підписувати декларацію з таким сімейним лікарем після безрезультатного «ходіння по муках» протягом кількох місяців? І чи взагалі захочеться йти у комунальний заклад охорони здоров’я, де частенько тебе футболять кабінетами, наче старий драний м’яч? Запитання риторичне. На противагу комунальним, у платних клініках біля тебе упадатиме увесь персонал від молодшого до старшого, та так, що забудеш про свої болячки вже від самого такого ставлення.
Й оскільки фізичного здоров’я не може бути без духовного, нагадаю, що в Україні продовжуються Святки, містами й селами котиться Коляда. І навіть під склепінням церкви Козельщинського монастиря після цьогорічної Різдвяної нічної літургії теж лунали українські колядки у професійному виконанні місцевого церковного хору, за що йому особливий респект. Бо відчуття при цьому були — наче цілющим бальзамом душу окропили!
Отже рік почався під цим світлим знаком — а значить, усе буде добре. Тому неодмінно залишайтеся з нами. До зустрічі на цій же шпальті через тиждень.

Надія ЛИТВИН

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини в Україні

Канал не знайдено

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
1956
1510
3466
13026
38274
60361
1861998

Прогноз
2016

10.73%
7.97%
13.56%
0.61%
0.33%
66.80%
Online (15 minutes ago):20
20 guests
no members

Ваш IP:54.36.149.97