Квіти на могилі: штучні чи живі?
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

Останні новини

 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47 від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р., №51 від 21.12.18 р., №52 від 28.12.18 р.)
 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47 від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р., №51 від 21.12.18 р.)  
 • До дітей, онуків, правнуків
  Яків БІЛОУСЬКО, с.Панасівка (Продовження. Початок — у №39 від 28.09.18 р., №42 від 19.10.18 р., №44 від 2.11.18 р., №45 від 9.11.2018 р. №46 від 16.11.18 р., №47  від 23.11.18 р., №49 від 7.12.18 р.)

Квіти на могилі: штучні чи живі?

штучні кіти колажНещодавно з родичами виділили день, щоби поїхати прибрати на цвинтарі, упорядкувати могили. Дорогою заїхали купити квіти, бо це було напередодні того дня, коли  покійному свекру виповнилося б 70 років. Даючи мені чотири гвоздики, продавчиня мимохідь запитала: «А як Ви ставитеся до екологічної акції проти штучних квітів на кладовищах?» Я тоді лише знизала плечима. Чесно скажу: однозначно відповісти «за» чи «проти» — я не готова.

А соціальні мережі, дійсно, знову замайоріли закликами різних релігійних конфесій — найчастіше зустрічаються екологічні банери УГКЦ — проти штучних квітів на могилах. Ось уже кілька років поспіль греко-католики закликають у поминальні дні та на похорони не приносити на цвинтар штучні квіти. Наголошують, що вони дуже швидко опиняються на смітнику, потім їх спалюють. Через це забруднюється повітря, що шкодить здоров’ю. У такий спосіб людина чинить екологічний гріх і порушує п’яту заповідь «Не вбий»... Що тут можна сказати?
Так, зазвичай штучні квіти, які вже мають непрезентабельний вигляд, ми спалюємо або просто викидаємо на купу сміття біля кладовища, що має зовсім не естетичний вигляд. А натомість встановлюємо на могилках нові, щойно куплені. Тож на Проводи цвинтар «буяє» штучним різнобарв’ям, за яке підприємці напередодні Поминальних днів уторговують чималі кошти.
Погано й те, що під час естетичного оформлення могил рідних між людьми виникає нездорова конкуренція: хто придбає гарніші, яскравіші та багатші букети, корзини чи вінки. Причому такі «конкурси» — це масова проблема, особливо серед сільського населення.

А як наша православна церква та пересічні громадяни ставляться до цього питання? Чи взагалі має значення — квіти штучні чи живі?

Протоієрей Костянтин Бондаренко, клірик Козельщинського Різдва Пресвятої Богородиці монастиря:
— Збираючись на цвинтар, багато людей купують штучні прикраси. Проте мало хто замислюється про те, що це не тільки суперечить християнській традиції щодо померлих, але й шкодить живим. Така «цвинтарна мода» характерна тільки для пострадянського простору і була нав’язана у «90-ті». Почни з себе — зупини це кощунство!
Церква називає покійних «усопшими» (заснулими), але не «померлими», оскільки проповідує учення Господнє, що у свій час вони повстануть з гробу, тому могила — це місце майбутнього воскресіння. І через те вона повинна утримуватися у чистоті і порядку.
Що стосується прикраси могил, то для християн головним є хрест, який знаменує порятунок і воскресіння людини. Але мало хто думає про це, прийшовши на кладовище, й обов’язково приносить із собою додаткові прикраси — пластикові вінки та квіти. Так проявляється «їх пам’ять і любов до покійних», але усе це — не більше, ніж марно витрачені кошти. Церква не має доктрини щодо такого явища, як штучні вінки та квіти. Але більшість священиків в особистих бесідах висловлюються проти.
Сам я — теж категоричний. Повинно бути все живе, інакше скоро усі станемо штучними. Зазвичай люди навіть не думають про те, які квіти треба приносити і який у цьому сенс. По-перше, люди живуть, не задумуючись, а за встановленими тенденціями. По-друге, причиною можуть бути і злидні, особливо це стосується людей похилого віку. Несуть ті квіти, на які вистачає грошей. Тридцять гривень вистачило на штучну квітку — бабуся її й несе. Вона, звичайно, робить це від серця, хоча і не зовсім правильно з точки зору Православ’я.
Церква ж проповідує, що для душ, які перетнули межу вічності, головне — це творити діла милосердя і молитися за них, що набагато потрібніше їм, аніж будь-які квіти.

Вікторія, 45 років:
— Моє ставлення до штучних квітів узагалі негативне, а на кладовищах — тим більше. Причина, чому люди несуть на могилу штучні квіти, напевно, насамперед криється у лінощах. На жаль, у людей немає бажання попрацювати на кладовищі і зробити так, щоб там росли живі рослини. Адже це — складний процес: привезти родючу землю, посадити чи посіяти квіти, потім регулярно поливати. А зі штучними все простіше: поставив і забув. Щодо похорону, то тут, насамперед, спрацьовує почуття повинності (треба йти не з порожніми руками), тож люди й несуть штучні вінки та корзини. Спочатку це виглядає непогано, але коли ці вінки йдуть на смітник... 

Олександр, 32 роки:
— Цілком згоден щодо шкідливості «мертвих» квітів і підтримую думку священиків. Та й надмірна яскравість пластикових квітів дратує. Через них кладовища скидаються на базарні ятки. Однак букети із пластмаси й тканини — це вже традиція. Тож відмовитися від неї я, як і більшість людей, не можу.

Ольга, 67 років:
— Ураховуючи нинішні ціни, я купую недорогі штучні квіти. Це зручно і вигідно. Уже не те здоров’я, щоб часто бувати на кладовищі, доглядати живі квіти. А так — прибереш могилку і не переживаєш, що там непорядок.

Анатолій, 34 роки:
— У наших людей щось вивести зі звички дуже складно. А штучні квіти — це одна з наших шкідливих звичок. Загалом на пластикові квіти люди витрачають і зовсім немалі гроші, яких у наш час і так не вистачає. Ви коли-небудь бачили у західних фільмах, щоби на їхніх кладовищах були штучні квіти? Про оградки та змагання «у кого пам’ятник кращий» я вже мовчу. Соромно перед іноземцями, бо немає й не буде у наших людей смаку. Пластикові квіти тому доказ.

Олена, 56 років:
— Ініціатива священиків, безумовно, гарна, проте я надаю перевагу штучним квітам, бо звикла до них. І я думаю, що найближчим часом попит на цей товар суттєво не зменшиться. Адже живі квіти, звісно, кращі, але вони невигідні. Особливо, коли немає можливості часто відвідувати могили рідних.

Загалом більшість козельщан усвідомлюють мінуси штучних квітів, та поки що не бачать їм альтернативи. Напевно, для відмови від стереотипів потрібен час і... гарна погода. Адже на цьогорічні Проводи вона, на жаль, сприяє висадці у відкритий грунт хіба що підсніжників.

Наталія РОМАНЧЕНКО

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини в Україні

Канал не знайдено

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
2106
1510
3466
13026
38274
60361
1861998

Прогноз
2016

10.73%
7.97%
13.56%
0.61%
0.33%
66.80%
Online (15 minutes ago):150
150 guests
no members

Ваш IP:54.227.76.180