СПРАВЖНЯ БІДА ДЛЯ АГРОНОМІВ

Останні новини

  • СПРАВЕДЛИВІСТЬ ЗА РАХУНОК БЛИЖНЬОГО: ОСОБЛИВІСТЬ МЕНТАЛІТЕТУ ЧИ ВИКЛЮЧЕННЯ З ПРАВИЛ?
    У горах Японії зник рятувальний вертоліт із людьми на борту. На фестивалі в Іспанії впала дерев’яна конструкція, постраждали 130 осіб. Французькі винороби створили вино блакитного кольору. У Єгипті знайшли сир віком понад 3000 років; на заході Румунії — стародавню фортецю, якій приблизно 3400 років; а в Австралії — рідкісний набір зубів гігантської доісторичної мега-акули, яка жила 25 мільйонів років тому. У Білорусі легалізували онлайн-казино.
  • НАЙКОРОТШИЙ ШЛЯХ ДО МЕТИ — ПРЯМИЙ
    Засновник компанії Amazon став найбагатшою людиною в сучасній історії – капітал 54-річного Джеффа Безоса перевищив позначку в 150 мільярдів доларів. Браузер Chrome отримав масштабне оновлення: нова версія використовуватиме на 13% більше оперативної пам’яті, ніж зараз. Учені перерахували площу річок на Землі: вона виявилася майже вполовину більшою, ніж вважалося. У Вірменії чоловік 23 роки самостійно будував підземний храм за допомогою долота й молотка. У Нігерії жертвами повені стали 44 людини; в Японії ж через ливні загинули майже 220 людей.
  • ЦИВІЛІЗАЦІЯ: ПЛЮСИ — ПРИМНОЖУВАТИ, МІНУСИ — НІВЕЛЮВАТИ
    Уперше за 11 років делегації КНДР і Південної Кореї уклали угоду про відновлення військової комунікації. Американець протягом 18 років використовував у лотереї одні й ті ж числа і виграв $2 мільйони. Сполучені Штати готуються залишити ООН. У Китаї внаслідок стихії випав дощ із креветками, морськими зірками та восьминогами. У Нігерії син поховав батька у новому BMW за 88 тисяч доларів, не встигнувши порадувати його новим автомобілем за життя. У Японії стався потужний землетрус: троє загиблих, понад 200 поранених. А у Верховні Раді знову сталася бійка між депутатами…

СПРАВЖНЯ БІДА ДЛЯ АГРОНОМІВ

аточник1Ваточник сирійський — дуже естетична рослина з цікавим та незвичайним зовнішнім виглядом, привабливим запахом та їстівним листям. Його можуть вирощувати у декоративних цілях, а раніше ваточник культивували як кормову культуру та використовували у якості зеленого корму для великої рогатої худоби.
Здавалося б, корисна та красива рослина — кому вона може завадити?

Проте вже кілька років ваточник сирійський є одним з найлютіших ворогів кожного агронома. З’являючись на полях, ця рослина вперто витісняє культури та розростається з майже неймовірною швидкістю. А оскільки ваточник вирізняється високою посухостійкістю та морозостійкістю, а також має дуже добре розвинену, міцну та розгалужену кореневу систему, боротися з ним украй важко.
Експерти вважають, що вплив ваточника сирійського на врожаї не можна назвати критичним. Однак рослина вже відноситься до «складних» карантинних бур’янів, а аграрії знають, як важко боротися з ваточником, якщо він з’являється на полі.
аточник2Що ж можуть сьогодні запропонувати науковці та виробники засобів захисту рослин (ЗЗР) сільгоспвиробникам для боротьби з цим стійким та «настирливим» бур’яном? У відділі агропромислового розвитку райдержадміністрації зазначили, що найкращим рішенням, звичайно, було б застосування гербіциду, який би ефективно знищував ваточник у посівах. Але, на жаль, поки немає такого засобу, який би мав доведену ефективність у боротьбі саме з цим бур’яном. Дуже міцна та добре розвинена коренева система рослини успішно чинить опір дії гербіцидів, тому ЗЗР впливають лише на надземну частину ваточника, пригнічуючи його ріст та розвиток, але не знищуючи.
— На сьогодні жоден виробник не може запропонувати аграріям гербіцид, який би повністю знищував ваточник сирійський. Оптимальний вихід з ситуації, коли на полях з’явився ваточник — обробка гербіцидами у ранні строки, на початкових стадіях розвитку бур’яну. У фазах сім’ядолі та 1-2 листків ефективність гербіцидів досить висока, вони дозволяють повністю «випалити» надземну частину рослини та дати змогу культурі випередити бур’ян у розвитку й скласти йому достойну конкуренцію, — говорить фахівець відділу Олександр Хоменко. — Як показує практика, найкращі результати дає поєднання кількох гербіцидів з різними діючими речовинами або використання препаратів, що містять 2-3 діючі речовини. За даними польових досліджень, ефективним був обробіток препаратами Елюміс (діючі речовини — мезотріон та нікосульфурон),  Стеллар (діючі речовини — дикамба, топрамезон), Гліфовіт (діюча речовина — ізопропіламінова сіль гліфосату) та Гліфовіт Екстра (діюча речовина — калійна сіль гліфосату), а також пестициди на основі клопіраліду. У посівах соняшнику також хороший результат показали препарати Євро Лайтнінг Плюс (діючі речовини — імазамокс та імазапір) та Пульсар Плюс (діюча речовина — імазамокс). Вони стримують ріст ваточника та пригнічують його. Кореневу систему рослини вони «вбити» не можуть, але сьогодні на ринку й немає препаратів, які б могли це зробити.
Агрономи, яким уже довелося стикатися з проблемою появи ваточника сирійського на власних полях, стверджують, що ефективних хімічних засобів, які б допомогли боротися з бур’яном при вегетації культури, майже немає.
аточник— Бакові суміші препаратів на основі дикамби, клопіраліду та гліфосату дають певний ефект, але є деякі тонкощі. Вносити гербіциди слід тоді, коли ваточник досягає 10-11 см у довжину. Саме в цей час у рослині активно йдуть процеси фотосинтезу та відбувається рух поживних речовин до коренів. Внесення гербіциду в цей період дозволяє «подати» суміш препаратів до коренепаростків і тим самим значно пошкодити чи навіть вбити рослину. Найбільш ефективно проходить боротьба з ваточником у посівах кукурудзи, оскільки по цій культурі можна застосовувати гормональні препарати, — розповідає голова Асоціації фермерів Козельщинського району Сергій Сушко. — Крім хімічного методу боротьби не слід забувати й про агротехнічний: дотримуватися сівозмін, здійснювати різноглибинний обробіток ґрунту, «виснажувати» бур’ян на полях. Найкращим методом «виснаження» зараз визнано залишення поля під паром та застосування «смертельної» дози гербіцидів в оптимальні для цього строки вегетації ваточника. Також потрібно не допускати цвітіння ваточника та потрапляння його насіння на поля.
Саме з цим часто виникають певні проблеми. Одним із основних переносників насіння карантинних бур’янів можна вважати комбайн. Він збирає культуру на одному полі, «підхоплює» там насіння ваточника чи частинки його коренів (цій рослині притаманне також вегетативне розмноження), а потім переїздить на інше поле та залишає там «сюрпризи» для агронома. Комбайни при переїзді з поля на поле ніхто ретельно не чистить від рослинних залишків, от і розповсюджується бур’ян набагато швидше, ніж це могло б відбуватися природним шляхом.

Як би там не було, але простих рішень у боротьбі з ваточником сирійським на сьогодні не існує. Оптимальні результати можна отримати лише при поєднанні хімічного захисту посівів з продуманою агротехнікою та дотриманням «правил безпеки»: ретельною очисткою сільгосптехніки при переїзді з поля на поле, механічним видаленням дорослих рослин, щоб не допустити їх цвітіння.

Василь ОНИЩЕНКО,
наш позаштатний кореспондент

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
96
1635
14236
14236
36317
54269
1538995

Прогноз
1992

12.05%
5.85%
14.54%
0.51%
0.37%
66.68%
Online (15 minutes ago):14
14 guests
no members

Ваш IP:54.36.148.109