СЛIД НА ЗЕМЛI

Останні новини

  • Чи можна виписати сина без його згоди?
    «У мене прописаний син, який зі мною не проживає більше 10 років. Він ніде не працює. Тепер, згідно з новим законодавством, я можу через це не отримати субсидію. Я пенсіонерка, пенсія у мене мала. Я б хотіла дізнатися, як можна виписати сина без його згоди. Чи можливо це? Тому що він добровільно виписуватися не бажає, хоча мешкає окремо зі своєю сім’єю, мені нічим не допомагає, дуже рідко приїжджає. Ольга, с.Хорішки»
  • Автобус їздитиме раз у три місяці?
    «Лише кілька тижнів тому Козельщинська громада голосно розрекламувала, що почав курсувати рейсовий автобус «Кременчук — Приліпка». Як ви знаєте, з весни три місяці ця маршрутка не ходила. Тепер автобус проїздив… тиждень. Знову водієві не подобається, що мало пасажирів, каже, бензин дорогий і йому не вистачає навіть на заправку.
  • Коли буде банкомат у Новій Галещині?
    «У нас у Новій Галещині є величезна проблема — відсутність банкомата. Раніше був «приватбанківський» банкомат біля біофабрики, у приватному магазині, де зараз відділення «Нової пошти». Було дуже зручно — термінал розташовувався надворі, тож  люди вдень і вночі могли ним безперешкодно користуватися. Але щось не склалося. Поставили  банкомат на машзавод: буцімто там і охорона, і т. д., і т. п. Хай би був, аби був. Але ж  факт у тому, що й там банкомат зараз не працює. Чутки ходять, що селищна рада щось не поділила чи то із машзаводом, чи із Приватбанком. А що ж  нам, людям, робити? Уявляєте, яка кількість...

СЛIД НА ЗЕМЛI

Лаанда7ДСБільше, ніж чверть віку у Вишняках працює фермерське господарство «Лаванда». Працює цілеспрямовано, наполегливо, намагаючись не тільки одержувати прибутки, але й надавати підтримку як своїм трудівникам, так і всім односельцям. Про все, що пройдено за ці роки, а також про те, що потрібно здійснити у перспективі, говорили «лавандівці» під час відзначення Дня працівника сільського господарства, свого головного свята року. Було що підсумовувати, що святкувати, і ми також упевнилися в цьому, поспілкувавшись із керівником господарства Іваном Бондарем.

Лаанда ДС– Цей сільськогосподарський рік видався непростим, утім — як і завжди, — поділився думкою Іван Миколайович. — Нам підносять «сюрпризи» як не погода, так економіка. Але все ж таки про позитив можна говорити. Адже нам удалося за посушливих умов домогтися непоганих результатів: пшениця, наприклад, дала майже по 40 центнерів з гектара, соняшник — також майже стільки ж; кукурудзи ми отримали понад 100 центнерів з гектара, а сої — близько двадцяти центнерів з гектара. Як і завжди, порадувало сорго: його врожайність склала 126 центнерів з гектара. Цю перспективну культуру будемо розвивати й надалі, розширювати її посівні площі. Завдяки чому вдалося досягти високої врожайності? Наука, селекція не стоять на місці. Нові технології, сучасні сорти насіння, ефективна обробка хімічними препаратами та інше дозволяють досягти успіху.
Розповідаючи про своє господарство, Іван Бондар водночас проводив невеличку екскурсію так званими Лаанда2ДСЛаанда8ДСвиробничими підрозділами. Було видно, що він пишається тим, чого досягнуто за 26 років існування фермерського господарства. А починалося все у 1992 році з 19 гектарів землі та тракторів ЮМЗ, які купили на Дніпропетровському «Південмаші», а до них — по культиватору, по плугу і по причепу. І так почали працювати. Посіяли цукровий буряк, зібрали його найнятою технікою, здали і купили свій бурякозбиральний комбайн… І так мало-помалу створили свій машинно-тракторний парк.
— Постачальники, які до мене приїздять, щоразу Лаанда11ДСЛаанда1ДСдивуються нашому машинно-тракторному парку. Кажуть, ні в кого з фермерів, із якими вони працюють, не бачили такої техніки. Зараз нашою технікою можна обробити не півтисячі, а до семи тисяч гектарів. Два нові зернозбиральні комбайни «New Holland», п’ять тракторів МТЗ, нова американська сівалка вартістю близько двох мільйонів гривень… Кадри у господарстві сильні, хлопці вчилися працювати на цій техніці на місці придбання, у компанії «Агроресурс», із якою ми давно й тісно співпрацюємо. З такими кадрами й обладнанням ми не лише свої поля обробляємо, а й «наймаємося» до інших сільгоспвиробників. Наприклад, у «Добробуті» молотили по тисячі гектарів ранніх зернових, соняшнику, кукурудзи. Просимося, до кого Лаанда4ДСЛаанда10ДСтільки можна, щоб узяли нас на роботу, адже маємо чималі виробничі потужності, — розповідає Іван Миколайович.
«Лаванда» може похвалитися і технікою, і врожаєм. Та головне її багатство, вважає пан Іван, — прості трудівники. Адже за всі роки існування фермерського господарства його трудовий колектив залишається стабільним. Зараз його кістяк налічує десять осіб. Ці люди працюють у «Лаванді» з перших днів її існування, і на них завжди можна покластися. У свою чергу, керівник гарантує їм гідні умови праці та соціальні гарантії: заробітна плата виплачується офіційно, працівники забезпечені гарячим харчуванням; для них навіть облаштована своєрідна «база відпочинку» біля розчищеного ставка поміж фермерськими полями. Там можна і скупатися, і якусь рибинку піймати, і пікнік організувати. Це улюблене місце відпочинку місцевих селян. Лаанда3ДСЛаанда9ДСДо речі, відпочинок Іван Миколайович своїм працівникам організовує не лише на місці, а, наприклад, і на море поїздку влаштує. Тобто створює всі умови для змістовного, ефективного дозвілля та оздоровлення. Тож не дивно, що у цьому фермерському господарстві ніколи не було і немає плинності кадрів.
Свого часу «Лаванда» навіть відкрила у Вишняках» власний магазин, який можна назвати місцевим «супермаркетом», бо тут можна придбати все, чого лиш душа забажає. Цей заклад працює у селі й зараз, забезпечуючи місцевих мешканців найрізноманітнішими продуктовими та промисловими товарами у широкому асортименті.
Стабільним протягом багатьох років був і залишається не тільки трудовий колектив господарства, але і список власників земельних паїв, які віддали свої частки «Лаванді» в оренду. Як-то кажуть, від добра — добра не чекають, бо нині орендна плата становить 12 відсотків від вартості паю, люди беруть її, головним чином, у готівці, тож претензій ніяких.
Лаанда5ДСЛаанда6ДСОсновна спеціалізація господарства — рослинництво. «Лаванда» обробляє загалом 526 гектарів ріллі, з них 46 орендованих паїв на 193 гектарах, решта — землі запасу Василівської сільської ради. Основна культура — пшениця, 200 гектарів, по 100 гектарів займають соняшник, соя і кукурудза, сорго сіяли на 26 гектарах цьогоріч, а наступного року планують збільшити її площу.
Тваринницької галузі «Лаванда» не має, за виключенням невеличкої свиноферми, де утримується свинопоголів’я, за словами пана Івана, «для душі». А якщо говорити не ліричною, а практичною мовою, — для власних потреб, головним чином для їдальні господарства. Каже, сало місцевого виробництва навіть у Японії побувало, і там його високо оцінили! Іван Миколайович упевнений, що весь секрет — у екологічно чистих і натуральних кормах, а також у тому, що свині постійно на волі, на відкритому вигулі.
Але не тільки фермерська їдальня забезпечена власними продуктами. Безкоштовним гарячим харчуванням можуть похвалитися й учні Василівської загальноосвітньої школи. А забезпечують його місцеві фермери, у тому числі й Іван Бондар.
— Це моя міцна підтримка, надія й опора, — говорить Василівський сільський голова Алла Таратута. — Узагалі наша сільська рада, образно кажучи, стоїть на «трьох китах»: це фермерські господарства «Еліта», Лунки» і, звичайно ж, «Лаванда». Щоправда, недавно до них додалося ще господарство «Дукан». Без наших фермерів я взагалі не уявляю функціонування об’єктів соціальної сфери та забезпечення життєдіяльності нашої місцевої громади. Розчищення доріг від снігу взимку і весняно-осінній благоустрій території, організація та фінансування будь-яких масових заходів у наших селах, забезпечення наших школярів безкоштовним гарячим харчуванням, комп’ютерною технікою й телевізором, обробіток земельних ділянок мешканцям сільської ради, та й будь-які роботи, що потребують спеціальної техніки Іван Миколайович, до речі, є депутатом районної ради кількох скликань, це свідчить про високий рівень довіри до нього серед місцевих селян. Це людина, яка завжди прийде на допомогу, бо вміє співпрацювати з органами місцевої влади, турбується не тільки про своїх працівників, але і про всіх односельців загалом, — зазначила Алла Федорівна.
Іван Бондар уболіває всією душею за долю рідного села Вишняків, тож докладає всіх зусиль разом зі своїми колегами-фермерами, щоби зберегти його інфраструктуру. До останнього місцеві аграрії утримували Вишняківську школу, яка стала надто обтяжливою для районного бюджету; але все ж таки здалися, бо учнів було аж занадто мало. Тепер опікуються їхнім підвезенням, забезпечують за потреби ремонт шкільного автобуса, який доставляє вишняківську дітвору до Василівки. Іще один важливий об’єкт у Вишняках — місцева Свято-Троїцька церква, яка існує тут дуже й дуже давно і яку увесь час утримувала громада. Нині спільними зусиллями сільгоспвиробників, сільської ради вона відбудована, облаштована, і в цьому чимала заслуга й фермерського господарства «Лаванда».

Важко сказати, як би сьогодні обходилося село без своїх фермерів. До них звертаються з будь-яких питань, у горі чи в радості, і відмови тут не може бути, бо фермер — не приїжджий, він живе тут і щодня спілкується з тими, хто живе поруч. І важливо, щоби при цьому не було соромно дивитися співрозмовникові в очі. Гадаю, Іванові Бондарю — не соромно. Адже це — його село, його земля, на якій він уже залишив і, без сумніву, ще залишить свій слід.

Надія ЛИТВИН
Фото автора

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
1112
2177
10806
16987
46260
57730
1927714

Прогноз
1656

10.48%
8.47%
13.32%
0.61%
0.32%
66.80%
Online (15 minutes ago):26
26 guests
no members

Ваш IP:3.84.243.246