МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

Останні новини

  • МЕДИЧНА РЕФОРМА: ВІД СЕЛА ДО СЕЛА, ВІД ПАЦІЄНТА ДО ЛІКАРЯ…
    Сушківська амбулаторія залишилася без власного сімейного лікаря. А ще кілька років тому місцева громада раділа: їм удалося за підтримки районної влади, фінансування тоді ще Пригарівської сільської ради, а також  завдяки ентузіазму та коштам місцевих фермерів, населення перетворити Сушківський ФАП на комфортну амбулаторію, забезпечити її кадрами, перш за все — молодим сімейним лікарем; купити автомобіль…
  • Найзатребуваніший сервісів Міністерства юстиції України
    Одним із найпопулярніших і найзатребуваніших сервісів Міністерства юстиції України насьогодні є видача свідоцтв про народження дітей безпосередньо у пологовому будинку.
  • ДЕ НА ПОЛТАВЩИНІ НАЙБІЛЬШЕ ХВОРІЮТЬ НА ГРИП ТА ГРВІ
    Протягом минулого тижня (станом на 28 січня) на Полтавщині продовжується сезонний підйом захворюваності на гострі респіраторні інфекції.

МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

DSC09859Цього року маємо ще два ювілеї, тісно пов’язані з Козельщинським краєм.

Перший — 150-річчя від дня народження Максима Горького (О.М.Пєшкова), видатного письменника світового масштабу, якого доля пов’язала з припсільським мальовничим селом Мануйлівкою. Другий ювілей — 80-річчя Мануйлівського літературно-меморіального музею О.М.Горького, заснованого на честь 70-річчя письменника у 1938 році. До речі, такий заклад — єдиний в Україні і має статус державного.

DSC09853Нині, коли всі ми робимо докорінну переоцінку цінностей, для Максима Горького усе ж таки залишається місце як в історії українського народу, так і в його літературі. Адже недарма директор інституту літератури імені Т.Г.Шевченка Національної академії наук України, академік НАН України, доктор філологічних наук М.Г.Жулинський називав О.М.Горького письменником світової слави, який з відчайдушною пристрастю таврував «свинцеві мерзоти життя» і возвеличував його красу та велич, — але програв свою головну гуманістичну битву за людину і потрапив у полон тоталітарної системи, сталінського режиму…
Можливо, тому наш унікальний музей у Мануйлівці ось уже 80 років живе, працює, оновлюється і приймає нових і нових відвідувачів. Його експозиція розміщена у п’яти залах і відтворює життя й діяльність Максима Горького, його перебування 1897 і 1900 роках у Мануйлівці. Фонди музею DSC09850налічують близько трьох тисяч експонатів, серед яких особисті речі письменника, першодруки, видання його творів і праць про нього, фотографії та фотокопії документів, виступ Максима Горького (у грамзаписі) на Першому Всесоюзному з’їзді радянських письменників (1934), роботи скульпторів М.Томського, Н.Крандієвської, художників Г.Меліхова, Л.Хорошкевича, Ф.Самусєва.
Мануйлівчани від покоління до покоління передають спогади про перебування письменника у їхньому селі, адже Горький залишив тут свій незгладимий слід. Саме за його ініціативи було організовано хор; створено сільський театр, у якому сам письменник ставив п’єси українських драматургів («Назар Стодоля» Т.Шевченка, драми М.Старицького, І.Карпенка-Карого), і навіть виконував ролі.
Саме тут, у припсільському краї, Горький написав низку своїх творів, зокрема «Скуки ради», DSC09869«Мальва», «Супруги Орловы», «Мужик», «Трое», п’єсу-жарт «Тьфу», розпочав роботу над романом «Фома Гордеев». Саме тут у 1897 році народився його син-первісток Максим. Тут він замислювався над виданням творів С. Гулака-Артемовського, Г.Квітки-Основ’яненка, І.Котляревського, читав селянам українською мовою твори Т.Шевченка.
Удруге Горький приїздив сюди у 1900 році. Тут закінчив оповідання «Коновалов» та «Мальва», написав «Крымские эскизы», «Братья Шишлины», «Ярмарка в Голтве», роман «Трое». Вивчав і записував зразки української народної творчості, цікавився працями українських фольклористів В.Гнатюка, П.Куліша, В.Антоновича, М.Драгоманова, Б.Грінченка.
Тож 28 березня, у день 150-річчя від дня народження Максима Горького, у Мануйлівському музеї відбулися Горьківські читання, підготовлені працівниками музею, сільської бібліотеки та Будинку DSC09876культури, учнями й педагогами місцевої школи, а також самодіяльними артистами. Звичайно, ці читання не мали такого широкого масштабу обласного чи навіть всеукраїнського свята, як це традиційно відбувалося років 40-50 тому, але до найбільшого залу музею зібралися того дня місцеві поціновувачі художнього слова, школярі, сільська інтелігенція — усі, кому небайдужі ідеї збереження та відстоювання загальнолюдських цінностей.
Звучали уривки з творів видатного письменника, його улюблені українські народні пісні у виконанні учасниць художньої самодіяльності Мануйлівського СБК. Сільські аматори навіть сценку підготували за участю самого «Максима Горького».
Присутні з задоволенням переглянули кадри старої кінохроніки зі святкування у Мануйлівці дня народження улюбленого письменника: дехто з корінних мешканців села упізнавав на екрані обличчя своїх предків; дітям аж надто цікаво було дізнатися зі старого кіно, у якому одязі ходили тоді їхні прапрабабусі, у яких хатах жили, яким транспортом користувалися; взагалі — який вигляд мала Мануйлівка у ті далекі роки.
Читання відбувалися у задушевній, майже домашній атмосфері. Мануйлівчани раді були нагоді поспілкуватися, поспівати улюблених пісень і ще раз пригадати ту немалу роль, яку відіграв у розвитку їхнього села видатний письменник із народу Максим Горький.
Відеосюжет про подію дивіться на нашому каналі на YouTube.

Надія ЛИТВИН,
Юрій ОПЕРАЙЛО (фото)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
75
2215
7201
16987
42655
57730
1924109

Прогноз
1920

10.49%
8.44%
13.34%
0.61%
0.32%
66.80%
Online (15 minutes ago):25
25 guests
no members

Ваш IP:54.36.148.103