МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

Останні новини

  • ЛІТО У РОЗПАЛІ. У ПРЯМОМУ СЕНСІ
    5 червня о 22 год. 15 хв. на приватній земельній ділянці в селі Новоселівці Бреусівської сільської ради виникла пожежа, вогнем знищено тюк цьогорічного лугового сіна масою близько 300 кг.
  • ШАР-ГОРА: ВТРИМАТИ МАРКУ
    Минулої суботи на Шар-горі у Приліпці традиційно пройшло обласне свято «Козацької слави цілюще джерело», що знову зібрало сотні гостей і дало привід ділитися враженнями протягом не одного дня. Як і в минулі роки, повсюди кипіла жвава торгівля, звучала народна пісня. Почесні гості свята на чолі з легендарним «Яковом Остряницею» пройшли колоною і поклали квіти до пам’ятного знаку на честь древньої  Говтви та її славних козаків.  Після офіційних привітань перед глядачами виступали артисти Полтавської обласної філармонії та фольклорні колективи. «Цвяхом програми» стала історична реконструкція бою, підготовлена сучасним козацтвом. Навколо було барвисто від вишиванок, рушників, сувенірів, картин; гамірно від звуків різноманітної музики,...
  • СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО ДАЄ НОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
    Нещодавно комунальне господарство Козельщинської об’єднаної територіальної громади поповнилося новою технікою — трактором «Беларус» вартістю понад півмільйона гривень.

МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

DSC09859Цього року маємо ще два ювілеї, тісно пов’язані з Козельщинським краєм.

Перший — 150-річчя від дня народження Максима Горького (О.М.Пєшкова), видатного письменника світового масштабу, якого доля пов’язала з припсільським мальовничим селом Мануйлівкою. Другий ювілей — 80-річчя Мануйлівського літературно-меморіального музею О.М.Горького, заснованого на честь 70-річчя письменника у 1938 році. До речі, такий заклад — єдиний в Україні і має статус державного.

DSC09853Нині, коли всі ми робимо докорінну переоцінку цінностей, для Максима Горького усе ж таки залишається місце як в історії українського народу, так і в його літературі. Адже недарма директор інституту літератури імені Т.Г.Шевченка Національної академії наук України, академік НАН України, доктор філологічних наук М.Г.Жулинський називав О.М.Горького письменником світової слави, який з відчайдушною пристрастю таврував «свинцеві мерзоти життя» і возвеличував його красу та велич, — але програв свою головну гуманістичну битву за людину і потрапив у полон тоталітарної системи, сталінського режиму…
Можливо, тому наш унікальний музей у Мануйлівці ось уже 80 років живе, працює, оновлюється і приймає нових і нових відвідувачів. Його експозиція розміщена у п’яти залах і відтворює життя й діяльність Максима Горького, його перебування 1897 і 1900 роках у Мануйлівці. Фонди музею DSC09850налічують близько трьох тисяч експонатів, серед яких особисті речі письменника, першодруки, видання його творів і праць про нього, фотографії та фотокопії документів, виступ Максима Горького (у грамзаписі) на Першому Всесоюзному з’їзді радянських письменників (1934), роботи скульпторів М.Томського, Н.Крандієвської, художників Г.Меліхова, Л.Хорошкевича, Ф.Самусєва.
Мануйлівчани від покоління до покоління передають спогади про перебування письменника у їхньому селі, адже Горький залишив тут свій незгладимий слід. Саме за його ініціативи було організовано хор; створено сільський театр, у якому сам письменник ставив п’єси українських драматургів («Назар Стодоля» Т.Шевченка, драми М.Старицького, І.Карпенка-Карого), і навіть виконував ролі.
Саме тут, у припсільському краї, Горький написав низку своїх творів, зокрема «Скуки ради», DSC09869«Мальва», «Супруги Орловы», «Мужик», «Трое», п’єсу-жарт «Тьфу», розпочав роботу над романом «Фома Гордеев». Саме тут у 1897 році народився його син-первісток Максим. Тут він замислювався над виданням творів С. Гулака-Артемовського, Г.Квітки-Основ’яненка, І.Котляревського, читав селянам українською мовою твори Т.Шевченка.
Удруге Горький приїздив сюди у 1900 році. Тут закінчив оповідання «Коновалов» та «Мальва», написав «Крымские эскизы», «Братья Шишлины», «Ярмарка в Голтве», роман «Трое». Вивчав і записував зразки української народної творчості, цікавився працями українських фольклористів В.Гнатюка, П.Куліша, В.Антоновича, М.Драгоманова, Б.Грінченка.
Тож 28 березня, у день 150-річчя від дня народження Максима Горького, у Мануйлівському музеї відбулися Горьківські читання, підготовлені працівниками музею, сільської бібліотеки та Будинку DSC09876культури, учнями й педагогами місцевої школи, а також самодіяльними артистами. Звичайно, ці читання не мали такого широкого масштабу обласного чи навіть всеукраїнського свята, як це традиційно відбувалося років 40-50 тому, але до найбільшого залу музею зібралися того дня місцеві поціновувачі художнього слова, школярі, сільська інтелігенція — усі, кому небайдужі ідеї збереження та відстоювання загальнолюдських цінностей.
Звучали уривки з творів видатного письменника, його улюблені українські народні пісні у виконанні учасниць художньої самодіяльності Мануйлівського СБК. Сільські аматори навіть сценку підготували за участю самого «Максима Горького».
Присутні з задоволенням переглянули кадри старої кінохроніки зі святкування у Мануйлівці дня народження улюбленого письменника: дехто з корінних мешканців села упізнавав на екрані обличчя своїх предків; дітям аж надто цікаво було дізнатися зі старого кіно, у якому одязі ходили тоді їхні прапрабабусі, у яких хатах жили, яким транспортом користувалися; взагалі — який вигляд мала Мануйлівка у ті далекі роки.
Читання відбувалися у задушевній, майже домашній атмосфері. Мануйлівчани раді були нагоді поспілкуватися, поспівати улюблених пісень і ще раз пригадати ту немалу роль, яку відіграв у розвитку їхнього села видатний письменник із народу Максим Горький.
Відеосюжет про подію дивіться на нашому каналі на YouTube.

Надія ЛИТВИН,
Юрій ОПЕРАЙЛО (фото)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
161
1801
5450
13924
31483
114877
1479892

Прогноз
1824

12.20%
5.86%
14.67%
0.52%
0.39%
66.36%
Online (15 minutes ago):50
50 guests
no members

Ваш IP:54.224.103.239