МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

Останні новини

  • ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ УЧАСНИКА ЗНО-2018
    Учаснику ЗНО-2018 у день тестування необхідно:1) своєчасно прибути до пункту ЗНО із Сертифікатом ЗНО та документом, на підставі якого особу зареєстровано для участі в ЗНО (серія та номер якого вказані в Сертифікаті), запрошенням-перепусткою (потрібно роздрукувати самостійно на сайті Українського центру в розділі Інформаційна сторінка).
  • ТУТ ШАНУЮТЬ І ЦІНУЮТЬ, ЛЮБЛЯТЬ І РОЗВИВАЮТЬ ТВОРЧІ ТАЛАНТИ
    Наближається кінець навчального року. Саме час підбити підсумки, відзвітувати перед громадою за діяльність протягом навчального року. Таким звітом і став звітний концерт Козельщинської дитячої музичної школи — найважливіша та найвідповідальніша подія для учнів школи, їх батьків і викладачів. Захід зібрав у глядацькій залі ДМШ (старе приміщення РБК) шанувальників і прихильників талантів юних музикантів, а вони, у свою чергу, подарували їм цікаву подорож у казковий світ музичного мистецтва. Вокальні та інструментальні ансамблі, оркестр, хор, солісти, дуети і тріо – концертна програма була побудована таким чином, аби познайомити глядачів з усіма музичними інструментами, грі на яких сьогодні можна навчитися у стінах школи,...
  • Незвичайна кав’ярня у Лутовинівці для надзвичайних відвідувачів
    Юні поети з усього району традиційно зібралися на чергове засідання поетичної вітальні «Росинка», що упродовж багатьох років об’єднує творчо обдарованих дітей і служить своєрідним вікном у велику поезію для тих, хто пізнав таїну слова душею, хто розкриває його багатогранний світ своїми, ні на чиї не схожими барвами. Цього разу творців слова приймала «Поетична кав’ярня» в Лутовинівській загальноосвітній школі I-II ступенів. На три години звичайний клас перетворився на справжню кав’ярню зі своєрідним дизайном, меню і гостями, які смакували не лише кавою, а й поетичними та прозовими доробками «власного приготування». А креативне меню пропонувало відвідувачам духмяний цілющий чай «Життєдайний», поетичний коктейль «На...

МУЗЕЙ О.М.ГОРЬКОГО У МАНУЙЛІВЦІ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ

DSC09859Цього року маємо ще два ювілеї, тісно пов’язані з Козельщинським краєм.

Перший — 150-річчя від дня народження Максима Горького (О.М.Пєшкова), видатного письменника світового масштабу, якого доля пов’язала з припсільським мальовничим селом Мануйлівкою. Другий ювілей — 80-річчя Мануйлівського літературно-меморіального музею О.М.Горького, заснованого на честь 70-річчя письменника у 1938 році. До речі, такий заклад — єдиний в Україні і має статус державного.

DSC09853Нині, коли всі ми робимо докорінну переоцінку цінностей, для Максима Горького усе ж таки залишається місце як в історії українського народу, так і в його літературі. Адже недарма директор інституту літератури імені Т.Г.Шевченка Національної академії наук України, академік НАН України, доктор філологічних наук М.Г.Жулинський називав О.М.Горького письменником світової слави, який з відчайдушною пристрастю таврував «свинцеві мерзоти життя» і возвеличував його красу та велич, — але програв свою головну гуманістичну битву за людину і потрапив у полон тоталітарної системи, сталінського режиму…
Можливо, тому наш унікальний музей у Мануйлівці ось уже 80 років живе, працює, оновлюється і приймає нових і нових відвідувачів. Його експозиція розміщена у п’яти залах і відтворює життя й діяльність Максима Горького, його перебування 1897 і 1900 роках у Мануйлівці. Фонди музею DSC09850налічують близько трьох тисяч експонатів, серед яких особисті речі письменника, першодруки, видання його творів і праць про нього, фотографії та фотокопії документів, виступ Максима Горького (у грамзаписі) на Першому Всесоюзному з’їзді радянських письменників (1934), роботи скульпторів М.Томського, Н.Крандієвської, художників Г.Меліхова, Л.Хорошкевича, Ф.Самусєва.
Мануйлівчани від покоління до покоління передають спогади про перебування письменника у їхньому селі, адже Горький залишив тут свій незгладимий слід. Саме за його ініціативи було організовано хор; створено сільський театр, у якому сам письменник ставив п’єси українських драматургів («Назар Стодоля» Т.Шевченка, драми М.Старицького, І.Карпенка-Карого), і навіть виконував ролі.
Саме тут, у припсільському краї, Горький написав низку своїх творів, зокрема «Скуки ради», DSC09869«Мальва», «Супруги Орловы», «Мужик», «Трое», п’єсу-жарт «Тьфу», розпочав роботу над романом «Фома Гордеев». Саме тут у 1897 році народився його син-первісток Максим. Тут він замислювався над виданням творів С. Гулака-Артемовського, Г.Квітки-Основ’яненка, І.Котляревського, читав селянам українською мовою твори Т.Шевченка.
Удруге Горький приїздив сюди у 1900 році. Тут закінчив оповідання «Коновалов» та «Мальва», написав «Крымские эскизы», «Братья Шишлины», «Ярмарка в Голтве», роман «Трое». Вивчав і записував зразки української народної творчості, цікавився працями українських фольклористів В.Гнатюка, П.Куліша, В.Антоновича, М.Драгоманова, Б.Грінченка.
Тож 28 березня, у день 150-річчя від дня народження Максима Горького, у Мануйлівському музеї відбулися Горьківські читання, підготовлені працівниками музею, сільської бібліотеки та Будинку DSC09876культури, учнями й педагогами місцевої школи, а також самодіяльними артистами. Звичайно, ці читання не мали такого широкого масштабу обласного чи навіть всеукраїнського свята, як це традиційно відбувалося років 40-50 тому, але до найбільшого залу музею зібралися того дня місцеві поціновувачі художнього слова, школярі, сільська інтелігенція — усі, кому небайдужі ідеї збереження та відстоювання загальнолюдських цінностей.
Звучали уривки з творів видатного письменника, його улюблені українські народні пісні у виконанні учасниць художньої самодіяльності Мануйлівського СБК. Сільські аматори навіть сценку підготували за участю самого «Максима Горького».
Присутні з задоволенням переглянули кадри старої кінохроніки зі святкування у Мануйлівці дня народження улюбленого письменника: дехто з корінних мешканців села упізнавав на екрані обличчя своїх предків; дітям аж надто цікаво було дізнатися зі старого кіно, у якому одязі ходили тоді їхні прапрабабусі, у яких хатах жили, яким транспортом користувалися; взагалі — який вигляд мала Мануйлівка у ті далекі роки.
Читання відбувалися у задушевній, майже домашній атмосфері. Мануйлівчани раді були нагоді поспілкуватися, поспівати улюблених пісень і ще раз пригадати ту немалу роль, яку відіграв у розвитку їхнього села видатний письменник із народу Максим Горький.
Відеосюжет про подію дивіться на нашому каналі на YouTube.

Надія ЛИТВИН,
Юрій ОПЕРАЙЛО (фото)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
1976
1619
6605
15450
33946
61747
1213983

Прогноз
1896

10.76%
6.39%
16.15%
0.59%
0.46%
65.65%
Online (15 minutes ago):81
one guest
no members

Ваш IP:54.156.37.174