Проблема туберкульозу в Україні

Останні новини

  • «Хто викине сміття, того покарає Бог!»
    Дорога на Задовгу донедавна була позначена численними стихійними смітниками, які «цвіли» мало не під кожним деревом побіля узбіч. Але кілька тижнів тому все змінилося. Замість засміченої території уздовж дороги ми побачили акуратно складене і частково спаковане сміття.
  • облаштували зону відпочинку для жителів нашого району
    У ході двомісячника чистоти та благоустрою працівники районної ради разом із керівником та працівниками КП «Козельщина» облаштували створену в минулому році зону відпочинку біля річки Рудьки поблизу Василівки дерев’яним столом із лавами навколо нього та навісом, а також упорядкували три місця під мангали. Найближчим часом буде повністю завершено дощате перекриття альтанки для захисту від сонця й опадів і обладнано додаткові місця для безпечного розведення багаття відпочивальниками. Тож  усі бажаючі уже зараз можуть там відпочити з комфортом.
  • «Птахи — наші друзі»
    Узимку козельщинські школярі й учителі у рамках проекту «Птахи — наші друзі» дбали про зимуючих пернатих: розвішували по райцентру власноруч зроблені годівнички та регулярно підсипали у них корм. А у квітні учні подбали і про перелітних птахів. На уроках трудового навчання діти навиготовляли десятки шпаківень, які тепер красуються на деревах у парку і на набережній.

Проблема туберкульозу в Україні

тубНині в Україні найпоширенішою інфекційною хворобою і причиною смертності людей від інфекційної патології є туберкульоз. Хвороба веде себе агресивно, вражає всі вікові та соціальні групи населення, та найбільш негативно діє на дітей і підлітків.  Майже кожен четвертий випадок туберкульозу в Україні — це мультирезистентний туберкульоз. У Полтавській області протягом 2017 року захворіли на туберкульоз органів дихання 716 громадян, із них на відкриту форму туберкульозу — 296 осіб, у тому числі 18 дітей у віці до 17-ти років, із них на відкриту форму туберкульозу захворіло двоє дітей. У Козельщинському районі у 2017 році спостерігається перевищення епідемічного порогу захворюваності на туберкульоз. Із 10 осіб, хворих на туберкульоз органів дихання, відкриту форму мають 7 осіб. На щастя, випадків захворювань серед дитячого населення не зареєстровано.

Як передається туберкульоз?

Джерелом інфекції можуть бути хвора на відкриту бактеріальну форму туберкульозу людина, тварина, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живе, розмножується збудник туберкульозу. Туберкульозна паличка вражає всі органи і системи людського організму.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовими шляхами. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку — книги, рушники, посуд, продукти харчування, особливо молочні).
За добу хворий з відкритою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Збудник туберкульозу дуже стійкий до впливу навколишнього середовища: у ґрунті він зберігається до 1-2 років, у вуличному пилу — до 10 діб, річковій воді — до 5 місяців, в умовах кімнатної температури (у темному місці) — до 4 місяців.
Коли туберкульозні бактерії потрапляють в організм людини з нормальним станом імунітету, активне захворювання найчастіше не розвивається. Людина інфікована, але здорова!
Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків і вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи.

Які категорії людей найбільше схильні  до захворювання?

Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої у період «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет. Високий ризик захворіти мають діти, особливо раннього віку (їхня імунна система ще не сформована) та люди похилого віку. ВІЛ-інфіковані хворіють на туберкульоз у 113, а хворі на СНІД — у 170 разів частіше від неінфікованих.
Серед людей, які перебувають у місцях позбавлення волі, на туберкульоз хворіють у 50-70 разів частіше, причому у більшості випадків захворювання виявляють протягом першого року після зараження.
Хворі, які страждають на психічні розлади з депресивними станами, хворіють на туберкульоз у 10 разів частіше, ніж інше населення.
Хворі із супутніми хронічними неспецифічними захворюваннями легень (бронхіт, емфізема легень, пневмонія, абсцес легень тощо) і частими загостреннями мають підвищений ризик розвитку туберкульозу.
Люди з діабетом хворіють на туберкульоз у два рази частіше.
Хворі на виразку шлунку, виразку 12-ти палої кишки, з резекцією шлунку теж мають підвищений ризик розвитку туберкульозу.

Коли варто терміново бігти до лікаря?

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватись у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання.
Приводом для занепокоєння має бути кашель, який триває понад два тижні, підвищена температура тіла, утруднене дихання, біль у грудях, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо вночі, а також наявність крові в мокротинні, що виділяється при кашлі.

Профілактика

Для попередження захворювання обов’язково необхідна вакцинація дітей (у пологовому будинку на 3-5-й день) і їх ревакцинація у 7 років. Щороку в Україні хворіє до 35% дітей, які не були щеплені.
У березні 2017 року в Україні від туберкульозного менінгіту померла невакцинована дитина.
Для раннього виявлення туберкульозу серед дітей щорічно проводиться масова туберкулінодіагностика, починаючи з 12-ти місячного віку.
Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки пройти флюорографічне обстеження.
Один раз на рік флюорографічно обстежуються особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, ВІЛ-інфіковані та інші).
Щоб не захворіти на туберкульоз під час епідемії, слід повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатися спортом і загартовуватися, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати помешкання у чистоті, частіше провітрювати. Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами.
Необхідно уникати покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках); суворо дотримуватися правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, старанно піддавати їх термічній обробці.
Туберкульоз виліковний за умови раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:

- якщо у вас постійний кашель, підвищення температури і нічна пітливість уже протягом трьох тижнів або й більше, то вам конче необхідно пройти обстеження на туберкульоз, яке здійснюється безкоштовно;
- хворий, який отримав своєчасне повноцінне лікування, через 6-8 тижнів уже не є джерелом інфекції. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування;
- кожен із нас може бути заражений і захворіти на туберкульоз, незалежно від того, бідний чи багатий, молодий чи літнього віку;
- туберкульоз виліковний;
- лікування туберкульозу (амбулаторне, стаціонарне, санаторне) — безкоштовне.

А.ВОЛИК,
завідувач відділення епідеміологічних досліджень
Горішньоплавнівського
МВП ЛД ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України»

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
2069
2454
17740
17740
43038
58428
1281503

Прогноз
3024

10.65%
6.34%
15.83%
0.57%
0.44%
66.18%
Online (15 minutes ago):72
72 guests
no members

Ваш IP:54.166.212.152