Життєві дороги Килі Гладкої

Останні новини

  • Електрокардіограф — екстреній медицині
    Нещодавно для підстанції екстреної медичної допомоги Козельщинського району придбано електрокардіограф з функцією дистанційної передачі ЕКГ – «ЮКАРД100».
  • ЩО ТО ЗА РОСЛИНА — «ХІРУРГ» БЕЗ НОЖА?
    «Чула, що є така рослина, яку називають «хірург без ножа». Кажуть,  що є цілющі рецепти застосування її від варикозу, навіть при відкритих виразках. Чи правда це? Розкажіть, будь ласка, про неї. А.САВЕЛІНА»
  • ПОПЕРЕДИТИ, ЩОБ ЖИТИ
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я,  від 30 до 50% випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження. Адже на початкових стадіях онкозахворювання значно краще піддається лікуванню. Симптоми, що можуть з’являтися у процесі розвитку хвороби, залежать від її виду.

Життєві дороги Килі Гладкої

Гладка1«Ех, дороги, пил та туман,Гладка орден1
Холоди, тривоги…»

Ця розповідь про життєві дороги уродженки села Юрків Хорішківської сільради Козельщинської ОТГ Килини Тимофіївни Гладкої. На своїх воєнних шляхах Киля-військорегулювальниця мала можливість бачити особисто генерала Жукова і слухати його зауваження щодо заторів на військовій дорозі, переміщення військових підрозділів, які йшли до Берліна.

Гладка3Мальовниче село Юрки — батьківщина моєї героїні, яка народилася на березі плинного Псла у далекому 1923 році.
Як і всі селяни, вона здобула семирічну освіту у Юрківській школі. Після її закінчення працювала на дитячому майданчику місцевого колгоспу з юрківською малечею.
Та мирна праця була перервана у 1941 році війною з фашистською Німеччиною. З приходом німецької влади у 1942 році її, як і більшість молодих юнаків і дівчат, призначили на примусові роботи до Німеччини. Під час транспортування до табору збору у Козельщину, який знаходився у місцевому монастирі, Килині, як і її подрузі, вдалося втекти через димохід з місця утримання на волю. Але ж їхати додому не було як, бо місцеві поліцаї та німецький супровід шукав утікачок. Тому вони переховувалися у рідних, потім у полях, бо не хотіли потрапити у неволю до Німеччини.
А з наступом радянської армії, яка докорінно змінила співвідношення між воюючими сторонами, відбулися разючі зміни і в житті Килі. Вона разом із наступаючими силами Другого Українського фронту йде добровольцем до Радянської Армії, як і багато інших дівчат. Військові дороги повели її як регулювальницю Білорусією, Угорщиною, Румунією, Чехословаччиною та Австрією.
Великі випробування випали на долю тоді ще тендітної Килі, як і її подругам, котрі служили у військовому підрозділі. Як згадувала свого часу Килина Тимофіївна, найтяжчими були дороги у болотистих місцевостях Білорусі, де ноги завжди були у воді, бо чобітки не встигали висихати за короткі перепочинки.
ГладкаАрмія рухалася на захід, щоб розбити фашистську навалу. Разом із нею переміщався і підрозділ регулювальниць, у якому служила моя героїня.
Багато цікавих епізодів згадувала Килина Тимофіївна. Пам’ятною була зустріч із генералом Жуковим на одному зі шляхів наступу, де працювала регулювальницею і Киля. Як співається у відомій пісні, пів-Європи пройшли і День Перемоги наближали, як могли. Такі дороги були завжди перевантажені військовою технікою і солдатами.

У 1946 році Килина Тимофіївна повертається додому у рідні Юрки. Тут зустрічає свою долю — місцевого Василя, теж Гладкого, фронтовика, з яким створює сім’ю, народжує, виховує та навчає доньок Таню, Зіну, Ліду. Разом збудували на околиці села Юрок новий дім. Працює Киля на постійній Гладка4роботі у тваринництві, доглядає телят, пасе овець, доглядає свиней, благо — в сім’ї була бабуся, яка доглядала дітей. За трудові успіхи отримує відзнаки, нагороди. Зокрема, у 1977 році нагородили значком «Переможець соціалістичного змагання».
У 70-80-і роки минулого століття активізується вшанування учасників Великої Вітчизняної війни. Їх удостоюють орденів і медалей; керівники місцевих органів влади, підприємств, колгоспів вручають ветеранам матеріальні та грошові подарунки.
А учасницю Великої Вітчизняної війни Килю ніби чомусь забули, бо не згадує її ні Козельщинський військкомат, ні Хорішківська сільрада. Документів про участь у війні з невідомих причин чомусь не було. Нагадуванням про неї були фото та перекази земляків про Килю-фронтовичку. Можна лише уявити, як ятрилося серце фронтовички. Її чоловік Василь теж воював, має нагороди, його згадували та шанували, а Килю (це так лагідно називав її чоловік) — ні!
Тільки у 80-х роках згадали, хоч і запізно, про військові заслуги Килі. Історичну справедливість Гладка2удалося відновити лише після звернення до Подольського військового архіву. І нарешті у 1985 році Килина Тимофіївна Гладка отримує заслужений орден Вітчизняної війни з нагоди 40-річчя Перемоги, а згодом, 1988 року — і ювілейну медаль до 70-річчя Збройних Сил СРСР.
Килі пощастило зустрітися зі своєю військовою подругою Фросею, до якої вона їздила аж у Черкаську область, щоб побачитися, переговорити про все пережите, згадати пройдені разом дороги.
Виросли доньки Гладких і пішли з Юрок своїми шляхами: старша — Таня, в Козельщину, стала Літвіцькою, середульша — Зіна — у Пригарівку, стала Ноженко, а найменша — Люда — у Куп’янськ, що на Харківщині, стала Коваленко. Створили свої сім’ї. Завжди переповідали про свою маму Килю, яка була учасницею Другої Світової війни та боролася за мир, за справедливість для майбутніх поколінь і завершила свій життєвий шлях у 1994 році у рідних Юрках.
Думаю, що пам’ять про бабусю Килю Гладку буде вічною для її рідних нащадків і тих, хто знав її як жінку-фронтовичку, маму та сільську трудівницю.

Іван ДАШІВЕЦЬ,
учитель-краєзнавець
с. Пригарівка

На фото 1:  Киля під час перепочинку  в Румунії. 1944 р.

фото 2: Катя, Киля, Фрося. Чехословаччина. 06.05.1945 р.

фото 3:Підрозділ регулювальників. Чехословаччина 30.05.1945 р. Килина Гладка — крайня зліва.

Фото 4: Василь і Киля з рідними у с. Юрках.

Фото 5:    Сім’я Гладких (Киля і Василь)  у селі Юрках, 1945 р.  На руках у матері Килі Параски — дочка Зіна, поряд Таня  (на дівчатках — трофейні кепки.)

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
2764
2743
9690
20240
56288
56951
1740558

Прогноз
2880

11.29%
7.10%
13.89%
0.57%
0.34%
66.81%
Online (15 minutes ago):29
29 guests
no members

Ваш IP:54.36.148.94