Із чотирьох синів — двох забрала війна

Останні новини

  • Перші «Олесеволівські читання-2018»
    4 травня у Бреусівському Будинку культури відбулися перші районні літературно-краєзнавчі «Олесеволівські читання-2018». На захід із Києва прибув письменник-земляк, авторитетний дослідник Голодомору 1932-33 рр. в Україні, випускник місцевої школи Олесь Воля з дружиною Ганнусею, братом Михайлом та соратником-побратимом по перу Олександром Кавуненком.
  • Пам’яті видатного письменника-земляка
    Цей рік для жителів нашого району знаменний 100-річчям від дня народження славетного земляка, письменника, поета, літературного та громадського діяча Олеся Терентійовича Гончара.
  • Про батьків Тараса Шевченка
    Про батьків, особливо про матір Тараса Григоровича Шевченка, ми знаємо дуже мало. Хто ж  була ця жінка, яка народила поета, художника, генія України?

Із чотирьох синів — двох забрала війна

Гадзюра ФедірМоя бабуся Анастасія Омелянівна Гадзюра (Зарівчацька) разом із чоловіком Михайлом Івановичем (помер від голоду у 1933 році) народили і виховали чотирьох синів, які були призвані до лав Червоної Армії і захищали свою Батьківщину від загарбників. Микита й Іван на той час уже були жонаті. У Микити дітей не було. Він у 1941 році повинен був демобілізуватися, але не судилося...

Гадзюра ПрокіпВоював, був поранений і помер від ран на початку війни. Похований у Миколаївській області у селі Благовєщиному. За нього бабуся отримувала пенсію — мабуть, 12 крб. 20 коп.
У Івана, коли його забирали на війну, було троє малолітніх дітей — два сини й малолітня донечка Тася, яка народилася у 1940 році, зараз мешкає у с. Задовзі. Іван також загинув на початку війни десь під Шепетівкою (за розповідя-ми очевидців, у нього під ногами розірвався снаряд) при відступі наших військ. Оскільки тіла не знайшли, то він вважається безвісти зниклим.
Мій тато, Федір, був призваний на службу у 1940 році, де його застала війна. Воював на Південно-Західному фронті. Був поранений, лежав у госпіталі, після реабілітації його заново навчали ходити. Демобілізувався у 1946 році. У 1948 році одружився з односельчанкою, моєю мамою, Поліною Григорівною Кравченко. Народили і виховали трьох дітей.
Наймолодший син моєї бабусі, мій дядько Прокіп, був мобілізований у 1943 році. Брав участь у форсуванні Дніпра. На самому кордоні був тяжко поранений, але залишився живий. Лікувався у Росії, де й зустрів День перемоги і свою долю — Людмилу, з якою і прожив усе своє життя у місті Кірсанові Тамбовської області. Він завжди шкодував, що війна забрала у них можливість мати дітей. Вони з дружиною декілька разів приїздили до нас. Тоді уся родина збиралася за круглим святковим столом, любили згадувати свої дитячі і юні роки, любили ходити бруківкою, розповідаючи і показуючи онукам те місце, де колись був їхній рідний хутір. Помер і похований дядько Прокіп у далекій Росії.
Ось така доля синів моєї бабусі, яка прожила 81 рік. Вона була дуже віруючою людиною, дотримувалася постів, а у середу й п’ятницю не їла скоромного. Одного разу навіть пішки сходила до Києва у церкву (собор) говіти. Ніколи жодним словом не образила нікого. Няньчила онуків і правнуків.
Узимку 27 січня 1968 року пішла із життя згорьована жінка-мати, християнка, яку ховали без музики (вона так захотіла), а батюшки на похорон не можна було кликати (син партійний), такі були часи.
Тато усе життя працював у рідному колгоспі. У 1954-1955 роках навчався у Кобеляцькій однорічній сільськогосподарській школі, яку закінчив на «відмінно». Дуже любив читати. Допізна засиджувався за газетами і книжками за столом, підсвічуючи настільною лампою. Його любов до книг передалася і мені, пізніше я працювала у Задовжанській сільській бібліотеці бібліотекарем. Дуже любив нас і своїх онуків. Із відряджень завжди привозив нам подарунки — хустки, відрізи тканини на плаття. Для онуків у шухлядці в столі завжди лежали «Гулівери».
Був нагороджений медаллю «Ветеран праці», цінними подарунками, серед яких — іменний наручний годинник.
Від тяжкої хвороби 6 жовтня1985 року перестало битися його добре, турботливе серце.

Ганна ТАНЧИК (ГАДЗЮРА),
с. Задовга

На фото 1: Гадзюра Федір. 

На фото 2: Гадзюра Прокіп.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама

ЛОГОТИПчик

Статистика

Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий
За всі дні
111
1801
5450
13924
31483
114877
1479892

Прогноз
1824

12.20%
5.86%
14.67%
0.52%
0.39%
66.36%
Online (15 minutes ago):35
35 guests
no members

Ваш IP:54.224.103.239