Із чотирьох синів — двох забрала війна

• Електрокардіограф — екстреній медицині
    Нещодавно для підстанції екстреної медичної допомоги Козельщинського району придбано електрокардіограф з функцією дистанційної передачі ЕКГ – «ЮКАРД100».
  • ЩО ТО ЗА РОСЛИНА — «ХІРУРГ» БЕЗ НОЖА?
    «Чула, що є така рослина, яку називають «хірург без ножа». Кажуть,  що є цілющі рецепти застосування її від варикозу, навіть при відкритих виразках. Чи правда це? Розкажіть, будь ласка, про неї. А.САВЕЛІНА»
  • ПОПЕРЕДИТИ, ЩОБ ЖИТИ
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я,  від 30 до 50% випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження. Адже на початкових стадіях онкозахворювання значно краще піддається лікуванню. Симптоми, що можуть з’являтися у процесі розвитку хвороби, залежать від її виду.

Із чотирьох синів — двох забрала війна

Гадзюра ФедірМоя бабуся Анастасія Омелянівна Гадзюра (Зарівчацька) разом із чоловіком Михайлом Івановичем (помер від голоду у 1933 році) народили і виховали чотирьох синів, які були призвані до лав Червоної Армії і захищали свою Батьківщину від загарбників. Микита й Іван на той час уже були жонаті. У Микити дітей не було. Він у 1941 році повинен був демобілізуватися, але не судилося...

Гадзюра ПрокіпВоював, був поранений і помер від ран на початку війни. Похований у Миколаївській області у селі Благовєщиному. За нього бабуся отримувала пенсію — мабуть, 12 крб. 20 коп.
У Івана, коли його забирали на війну, було троє малолітніх дітей — два сини й малолітня донечка Тася, яка народилася у 1940 році, зараз мешкає у с. Задовзі. Іван також загинув на початку війни десь під Шепетівкою (за розповідя-ми очевидців, у нього під ногами розірвався снаряд) при відступі наших військ. Оскільки тіла не знайшли, то він вважається безвісти зниклим.
Мій тато, Федір, був призваний на службу у 1940 році, де його застала війна. Воював на Південно-Західному фронті. Був поранений, лежав у госпіталі, після реабілітації його заново навчали ходити. Демобілізувався у 1946 році. У 1948 році одружився з односельчанкою, моєю мамою, Поліною Григорівною Кравченко. Народили і виховали трьох дітей.
Наймолодший син моєї бабусі, мій дядько Прокіп, був мобілізований у 1943 році. Брав участь у форсуванні Дніпра. На самому кордоні був тяжко поранений, але залишився живий. Лікувався у Росії, де й зустрів День перемоги і свою долю — Людмилу, з якою і прожив усе своє життя у місті Кірсанові Тамбовської області. Він завжди шкодував, що війна забрала у них можливість мати дітей. Вони з дружиною декілька разів приїздили до нас. Тоді уся родина збиралася за круглим святковим столом, любили згадувати свої дитячі і юні роки, любили ходити бруківкою, розповідаючи і показуючи онукам те місце, де колись був їхній рідний хутір. Помер і похований дядько Прокіп у далекій Росії.
Ось така доля синів моєї бабусі, яка прожила 81 рік. Вона була дуже віруючою людиною, дотримувалася постів, а у середу й п’ятницю не їла скоромного. Одного разу навіть пішки сходила до Києва у церкву (собор) говіти. Ніколи жодним словом не образила нікого. Няньчила онуків і правнуків.
Узимку 27 січня 1968 року пішла із життя згорьована жінка-мати, християнка, яку ховали без музики (вона так захотіла), а батюшки на похорон не можна було кликати (син партійний), такі були часи.
Тато усе життя працював у рідному колгоспі. У 1954-1955 роках навчався у Кобеляцькій однорічній сільськогосподарській школі, яку закінчив на «відмінно». Дуже любив читати. Допізна засиджувався за газетами і книжками за столом, підсвічуючи настільною лампою. Його любов до книг передалася і мені, пізніше я працювала у Задовжанській сільській бібліотеці бібліотекарем. Дуже любив нас і своїх онуків. Із відряджень завжди привозив нам подарунки — хустки, відрізи тканини на плаття. Для онуків у шухлядці в столі завжди лежали «Гулівери».
Був нагороджений медаллю «Ветеран праці», цінними подарунками, серед яких — іменний наручний годинник.
Від тяжкої хвороби 6 жовтня1985 року перестало битися його добре, турботливе серце.

Ганна ТАНЧИК (ГАДЗЮРА),
с. Задовга

На фото 1: Гадзюра Федір.

На фото 2: Гадзюра Прокіп.

2003

one guest